דיאטה מהירה ותזונה נכונה
 

טעימות ראשונות לתינוק – איך ובמה מתחילים?

התינוק שלך כבר הגיע לגיל 4- 6 חודשים? הם כבר יודעים לשבת יפה בכיסא, ומביעים עניין באוכל שאתם אוכלים? יפה, אלו הם כמה מהסימנים שמזהים שהגיע הזמן להתחיל את שלב הטעימות אצל התינוק שלכם. איך עושים זאת ובמה להתחיל?

 

כמה כללי ברזל לפני שמתחילים בטעימות

1. זכרו שזהו שלב חדש בחייו של התינוק שלכם. לפיכך, כמו כל שלב חדש ולימוד של דרכי העולם, התינוק חייב לעשות זאת בשיא העירנות שלו וכאשר הוא מגלה מוכנות לכך. לכן, נצלו את שעות הבוקר בעיקר בתקופה הראשונה של הטעימות.

2. ככלל ברזל לכל זמן האכלה של תינוקות, ובייחוד לשלב הטעימות, נדרשת תשומת לב אפילו גבוהה יותר של הילדץ לכן, חכו לזמן שהתינוק/ת מראה סימני שיעמום, או רצון לשחק ואז קחו אותם לאכול או לטעום.

3. אומנם מדובר בעולל רך, ונכון שאתם אמונים על הטיפול בו ולדאוג שהוא אוכל מספיק. אך יחד עם זאת, אל תפצירו בו לסיים מהכפית או האצבע שלכם את מה שאתם נותנים לו לטעום. ואם נתקלים בפרצוף לא מרוצה או תנועות דחייה, עזבו את העולל בשלב זה.

ביום למחרת תוכלו לנסות לתת שוב ובכל מקרה, כבדו את רצונו של הילד. אל תאכילו בהכרח או באמצעות משחקים שונים שיגרמו לתינוק לאכול. זה רק יעורר בו תסכול בשלב מאוחר יותר כלפי כל נושא המזון.

4. זכרו שכל מזון הניתן לתינוק לטעימה, חייב להיות בשלב הראשון מבושל.

5. אל תערבבו טעימות של סוגי מזון שונים. במשך כמה ימים תנו טעימה של אותו מזון. ראו שילדכם לא מפתח שלשול או מראה סימני אלרגיה ואם הכל בסדר ניתן להמשיך מספר ימים לאחר מכן למאכל הבא.

במה כדאי להתחיל?

למרות שנהוג לחשוב שהכי טוב להתחיל את הטעימות הראשונות לתינוק בפירות, זה לאו דווקא נכון. טעימות ניתן להתחיל עם כל מאכל שהוא מעוך וטחון היטב ונחשב קל לעיכול. כך למשל, ניתן להתחיל עם דייסות מועשרות בברזל במגוון טעמים, ניתן להתחיל גם עם ירקות טחונים היטב ומבושלים וכן גם להתחיל עם פירות.

הסיבה שלרוב מעדיפים להתחיל עם פירות היא משום שלתינוקות באופן טבעי קל יותר להתחבר לטעמים מתוקים מאשר לטעמים ניטרליים. בכל מקרה, כדאי בשלב מאוחר יותר גם לשלב בטעימות גם בשר מסוג עוף או הודו העשירים בברזל.

שלב הטעימות אינו מחליף ארוחה שלמה

עוד אלמנט שחשוב לזכור הוא שהטעימות הניתנות לתינוק, הינן מנות קטנות שנועדו להתרגלות לטעמים חדשים ואכילה בכפית. הן עדיין בשלב הראשוני לא מחליפות ארוחה שלמה ולכן רצוי לשלבן לפני הארוחה ולאחר מכן לתת הנקה מלאה או תמ"ל. לאחר מכן, ככל שגיל העולל יתקדם לכיוון גיל השנה, כך תגדל כמות האוכל המוצק על חשבון האוכל לתינוקות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם